Dňa 9. 1. 2012 sa v našej obci uskutočnila kňazská rekolekcia, na ktorej sa zúčastnili kňazi z celého dekanátu. Rekolekcia začala spoločnou svätou omšou kňazov na poďakovanie za dar kňazstva. Program kňazov pokračoval v priestoroch fary a ukončil sa obedom a bratským sedením.
Nejde tu len o naplnenie nejakého príkazu, ale hlavne o nájdenie odpovede na základné ľudské potreby človeka, ktorý bol stvorený na Boží obraz.
"Boh žije ako spoločenstvo osôb" - takto stručne by sa dal vyjadriť ten najpodstatnejší dôvod, prečo sa máme usilovať žiť v spoločenstvách.V Biblii v diele šiesteho dňa sa o stvorení človeka vyjadril takto: „Urobme človeka na náš obraz a podľa našej podoby!“ On stvoril človeka na svoj obraz, na obraz Boží. Je pravdou, že ľudstvu trvalo dlhý čas, kým im Boh zjavil, že nežije ako samotár, ale že žije v spoločenstve milujúcich sa osôb. Najsvätejšiu Trojicu by sme pokojne mohli nazvať vzorom všetkých spoločenstiev a komunít. Každý človek už zo svojej podstaty je predurčený žiť v nejakom spoločenstve, hovoríme, že človek je spoločenský tvor. Ježiš k nim pristupuje ako ku spoločenstvu, v ktorom bolo dôležité budovať vzájomné vzťahy. Nemal to jednoduché, pretože rešpektoval ich slobodnú vôľu. Boli medzi nimi osobnosti, ktoré sa nevyznačovali ničím mimoriadnym, boli tam však aj „synovia hromu“, bol tam aj zradca Judáš, Peter, ktorý zaprel a napriek tomu sa stáva hlavou kolégia apoštolov. Je zaujímavé, že napriek veľkému záujmu o ohlasovanie si Ježiš nevytvoril väčšiu komunitu. Aj napriek tomu, že prvotné spoločenstvo bolo početnejšie, vieme veľmi dobre, že práve spoločenstvo Dvanástich viedol Ježiš k oveľa hlbšiemu chápaniu svojho poslania. Neraz ich zo všetkého zhonu pozýva na miesto, kde by si mohli oddýchnuť: - Poďte vy sami do ústrania na pusté miesto a trochu si odpočiňte. Lebo stále prichádzalo a odchádzalo mnoho ľudí a nemali sa kedy ani najesť. Odišli teda loďou na pusté miesto do samoty.“ Pre vytvorenie spoločenstva, v ktorom majú vzniknúť hlbšie vzťahy, je veľmi dôležité, aby mali dostatok času a priestor na komunikáciu. Vo väčších spoločenstvách nie je možné vytvoriť si a dlhodobo udržať hlbší priateľský vzťah, preto v nich dochádza veľmi často k deleniu na menšie spoločenstvá. Je to odozva na prirodzenú túžbu človeka žiť v spoločenstve osôb, kde dochádza k zdieľaniu hodnôt.
Čítajte viac: http://cerven.blog.sme.sk/c/134449/Knazske-rekolekcie-01.html#ixzz1kk6iWAbk